VAIKŲ ODONTOLOGIJA

Labai svarbu, kad pirmąjį kartą vaikas ateitų pas gydytoją odontologą ne tada, kada jam skauda, o tik apžiūrai, susipažinimui ir pokalbiui su gydytoju. Dažniausiai tėveliai yra pirmieji, suteikiantys vaikui supratimą apie dantų gydymą, todėl būtina tinkamai pateikti vaikui savo patyrimą. Svarbu, kad Jūs kuo daugiau papasakotumėte, jog gydyti dantukus smagu, galima paieškoti knygelių ar filmukų, kuriuose dantų gydymas žaismingai pavaizduotas. Geras būdas pasirengti vizitui pas dantų gydytoją – pažaisti su vaiku „odontologą“ namuose. Vaikams ypač pravartu stebėti vyresnių brolių, seserų, tėvų dantų apžiūras ar tinkamai parinktas nesudėtingas gydymo procedūras. Tai galimybė vaikui susipažinti su odontologijos kabinetu, jo darbuotojais, medžiagomis. Po šio apsilankymo Jūsų vaikas nustos bijoti gydytojo ir specialistas jam taps draugu ir jo dantukų globėju. Profilaktiškai vaikai ir tėveliai pas gydytoją odontologą turi lankytis ne rečiau nei kas pusę metų.

Estetinės odontologijos klinikoje „Jonathan“ teikiamos visos vaikų odontologijos paslaugos:

  • profilaktinė apžiūra, psichologinis vaiko paruošimas;
  • profesionali burnos higiena ir higienos įgūdžių, taisyklingos mitybos įpročių formavimas;
  • profilaktinis dantų vagelių padengimas silantais, fluoro aplikacijos;
  • pieninių ir nuolatinių dantų gydymas;
  • pantų šaknų kanalų gydymas;
  • ortodontinis ir chirurginis gydymas;
  • pagalba traumų atvejais.

Po gydymo mažieji visuomet gauna dovanėlių, kurios primena apie teigiamą patirtį odontologijos kabinete.

Pieninių dantukų priežiūra

Nuo pat vaiko gimimo, kai pradeda dygti pirmieji pieniniai dantys, turi būti rūpinamasi burnos sveikata. Dažniausiai pasitaikanti liga, kuri nėra genetiškai paveldima, – dantų ėduonis (kariesas). Ją sukelia burnoje esančios bakterijos, jei vaikas nevalo arba blogai nuvalo dantų apnašas. Todėl vaikai nuo pat mažų dienų turi būti pratinami valyti dantis. Pačius pirmuosius dantukus vaikams reikia valyti drėgna marle arba švariu audeklu prieš miegą vakare, o taip pat po pusryčių ryte. Jei vaikas prieš miegą nori atsigerti, galima pasiūlyti vandenuko, nes saldūs gėrimai ir arbatėlės kenkia dantukams. Išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantukams (maždaug 1–1,5 metų) reikėtų pradėti valyti dantukus vaikišku minkštu dantų šepetuku. Antraisiais gyvenimo metais jau galima pradėti valyti dantukus vaikiška dantų pasta, kurios reikia dėti labai nedaug (vaiko mažojo pirštuko nago gumulėlį). Jei pieniniai dantukai pažeidžiami ėduonies, juos būtina gydyti. Sveiki pieniniai dantys svarbūs ne tik kramtymui, bet ir žandikaulių augimui, nuolatinių dantų dygimui. Pieninių dantų kariesą būtina gydyti, kadangi negydomi dantys gali sukelti skausmą ir infekciją, kuri gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Kai ima skaudėti laiku nesugydytą pieninį dantuką, vaikas patiria didelį stresą, atsiranda dantų gydymo baimė. Priešlaikinis pieninių dantų netekimas taip pat gali turėti įtakos neteisingam sukandimui.

Pieninių dantų priežiūra yra svarbi, nes:

  • pieniniai dantys palaiko ir sudaro burnoje tarpus, kurie reikalingi dygstant nuolatiniams dantims;
  • pieniniai dantys padeda vystytis vaiko žandikauliui ir formuoja veidą;
  • pieniniai dantys turi įtakos augimui ir svoriui;
  • pieniniai dantys turi įtakos vaiko virškinimo organų sistemos veiklai;
  • ėduonies pažeisti dantys yra potencialus infekcijos židinys vaiko organizme;
  • jei dantys negydomi ir jų netenkama per anksti, gali atsirasti nuolatinių dantų sąkandžio problemų;
  • vaikai taip pat kaip ir suaugusieji nori džiaugtis gražia šypsena.

Tik išdygusių nuolatinių krūminių dantų vageles būtina padengti specialia medžiaga – silantais. Ši medžiaga užpildo gilius dantuko įdubimus, vageles ir tokiu būdu neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašoms. Silantais dengiami tik sveiki dantys, jei vagelėse yra kariesas, būtinas gydymas.

Pagrindiniai specialistai:

Dovilė Valukonienė